10 niewiarygodnych rzeczy, które robisz źle odchudzając się
Podobno aż 75% osób, które stosowały dietę odchudzającą, doświadczyło porażki. Nawet jeżeli udało się im schudnąć, to po zakończeniu diety kilogramy wróciły z nawiązką w postaci niechlubnego efektu jo-jo. Oto najczęstsze błędy osób odchudzających się, sprawdź czy też je popełniasz…
1. Jesz za mało.
Brzmi to trochę paradoksalnie, bo wydaje się oczywiste, że na diecie odchudzającej powinno się jeść mało. Jednak w skutecznym odchudzaniu zdecydowanie nie o to chodzi by się głodzić. Dietetyczne przysłowie mówi: żeby schudnąć trzeba jeść.
Owszem na krótką metę drastyczne ograniczenie kalorii może przynieść efekt, ale bardzo nietrwały. Pierwsze kilogramy, które zrzucisz to będzie woda. A przecież w walce o zgrabną sylwetkę chodzi o zgubienie zbędnego tłuszczyku. Podczas głodówki organizm przełącza się na tryb oszczędzania i po zakończonej diecie nadrabia i magazynuje zapasowy tłuszcz na wypadek kolejnego okresu głodu. To się nazywa efekt jo-jo właśnie.
2. Jesz za dużo.
A teraz druga strona medalu. Sytuacja, gdy mimo że wydaje Ci się, że mało jesz to wciąż nie chudniesz. Żeby schudnąć musisz dostarczyć organizmowi mniej energii niż potrzebuje do codziennego funkcjonowania. Wtedy zużyje zapasy zgromadzone pod postacią tkanki tłuszczowej.
Dlatego potrzebujesz diety dostosowanej do swoich potrzeb kalorycznych, bo dieta którą z powodzeniem zastosował Twój kolega niekoniecznie sprawdzi się u Ciebie, gdyż ma po prostu zbyt dużo kalorii.
3. Nie masz planu.
Postanawiasz się odchudzać, ale nie planujesz swoich posiłków i nie wiesz jakie produkty mają się w niej znaleźć. To duży błąd, bo jak wiesz samo ograniczenie jedzenia nie zawsze działa, zwłaszcza gdy nie znasz swojego zapotrzebowania energetycznego.
Skuteczne odchudzanie musi mieć plan posiłków i listę zakupów, po to również by nie dać się ponieść na zakupach w sklepie. Planuj na co najmniej 3 dni do przodu, a zobaczysz różnicę i efekty.
4. Nie jesz śniadań.
Bo rano się spieszysz, a poza tym chcesz schudnąć, ale…to kiepskie wymówki. Śniadanie daje energię na cały dzień, a pozbawiony go organizm po prostu gorzej pracuje. Regularne jedzenie śniadań ma wpływ na utrzymanie prawidłowej masy ciała.
Bez śniadania narzekasz na brak energii w pracy, pijesz kawę i jesz coś słodkiego (no bo jesteś bez śniadania to możesz). Dlatego tak naprawdę to właśnie brak śniadania może powodować tycie.
5. Nie jesz kolacji.
Zapewne znasz to powiedzenie: śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi. Wszystko się zgadza, ale z tym ostatnim punktem można polemizować. Pokutuje również u nas teoria, że nie można jeść po godzinie 18.
To nie jest prawda. Dlaczego? Lekka kolacja zjedzona na 2 – 3 godziny przed snem (czyli nie o 18, chyba że śpisz od godziny 20.) ma same zalety, zwłaszcza podczas diety odchudzającej. Daje gwarancję, że wieczorem przed telewizorem nie będziesz intensywnie myśleć o chipsach. A rano nie obudzisz się z wilczym apetytem.
6. Jesz nieregularnie.
Jakie są zalety planowania posiłków i regularnego jedzenia? Przede wszystkim, kiedy zaplanujesz swój dzień i umieścisz w nim 5 regularnych posiłków to ułatwisz sobie odchudzanie. Unikniesz ataków głodu, podczas których można zjeść wszystko co znajdzie się w zasięgu odchudzającego się człowieka.
Zapewnisz sobie dawkę niezbędnej energii a także podkręcisz metabolizm. Regularne jedzenie to również brak chęci na niekontrolowane podjadanie, które zrujnowało już niejedną dietę.
7. Stosujesz modne, jednoskładnikowe diety.
To przede wszystkim diety, które nie uczą zdrowego i rozsądnego żywienia a nastawione są na szybki efekt. To duży błąd i prosta droga nie tylko do efektu jo-jo, gdy wrócisz do starych nawyków żywieniowych. Monodiety bowiem pozbawiają organizm składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, co może odbić się bardzo niekorzystnie na zdrowiu.
8. Pijesz niezdrowe, słodkie soki.
Niestety gotowy sok, który znajdziesz na sklepowej półce niekoniecznie ma coś wspólnego z owocami, za to ma bardzo dużo cukru. Co potrafi znacznie zwiększyć ilość dostarczanych kalorii i tym samym szkodzi diecie. Co zatem bezpiecznie jest pić? Najlepiej domowe i świeżo wyciskane soki owocowo – warzywne oraz herbaty zielone i owocowe.
No i pamiętaj o wodzie, która ułatwia trawienie i zmniejsza odczucie głodu. Jeżeli nie przepadasz za jej smakiem to zawsze możesz dodać do niej cytrynę, pomarańcze lub miętę.
9. Aktywność fizyczna to twój wróg.
Wcale nie chodzi tutaj o wylewanie tony potu codziennie na siłowni. Aktywność fizyczna to także spacer, wejście po schodach, wycieczka rowerowa z rodziną. Ruch pięknie komponuje się ze zdrową dietą.
10. Za bardzo chcesz.
Czasami błędem w odchudzaniu jest to, że za bardzo chcesz się odchudzić. Głodzisz się lub skupiasz się na tym czego Ci nie wolno, na zakazach. No a zakazy są przecież po to by je łamać, więc gdy już w końcu będzie mu wolno, to ludzki hedonizm nie znajdzie umiaru i kilogramy wrócą z powrotem.
Tymczasem w zdrowym odchudzaniu trzeba się skupić na tym co wolno. Dieta ma być urozmaicone, pełne ciekawych smaków i zapachów. Bo taka dieta ma za zadanie nie tylko Cię odchudzić, ale również nauczyć zdrowych nawyków żywieniowych.
Popełniasz te błędy? To może być przyczyna problemów ze skutecznym odchudzaniem…